Proč kočka potřebuje škrabadlo ??????

Máte kočku? Chcete se stát v nejbližší době majitelem kočky? Pamatujte – kočka si při škrábání nejen ostří drápky odlupováním starého pouzdra drápků, ale rovněž se protahuje a zanechává pachové stopy. Kočka si tímto chováním uspokojuje svoje vrozené potřeby, které se týkají označení vlastního teritoria, tzn. našeho bytu (pachové žlázy se nacházejí u polštářků tlapek). Každý majitel kočky (zejména té, která neopouští byt a nemá tak možnost škrábat a protahovat se na stromech) je povinen zajistit svému mazlíčkovi místo, ve kterém to bude moct libovolně provádět. Toto zabrání zničení nábytku, koberců, tapet, záclon atd. nacházejících se v bytě. Velmi důležité je, aby kočka byla už v chovatelské stanici zvyklá na škrabadlo. Škrabadlo by se mělo rovněž nacházet v novém bytě současně s příchodem kočky. Výchova malého koťátka a ukázání mu místa, kde může škrábat, je velmi důležitá. Kočka, která nemá škrabadlo, začíná škrábat jiné předměty nacházející se v bytě (křesla, dřevěné zárubně, sedačky atd.) a zanechává na nich svoje pachové stopy. Velmi často se stává, že později i po pořízení škrabadla se kočka k těmto předmětům vrací, škrábe je a ignoruje škrabadlo nebo ho využívá sporadicky. Jestli kočka delší dobu škrábe nábytek v bytě, lze ji to odnaučit velmi těžce nebo vůbec. Je možné využít různé na trhu dostupné deaktivátory pachu nebo odpuzující látky a nabídnout jiná atraktivní místa ke škrábání (škrabadlo s vhodnou délkou sloupku ke škrábání). Často se však stává, že jsou tato opatření neúčinná.

Jestli chcete, aby vaše kočka ráda používala škrabadlo, pamatujte na tři základní zásady, kterými je nezbytné se řídit při jeho zakoupení:

  • délka sloupku na škrábání (u škrabadel z více prvků alespoň jednoho sloupku) nemůže být menší než 60 cm (kočka musí mít možnost protáhnout se na sloupku). Doporučuje se, aby délka byla 70 cm (pro delší kočky např. mainské mývalí by měla být délka 80-100 cm)
  • velikost ploch k ležení by měla být taková, aby si kočka mohla pohodlně lehnout a nejlépe natáhnout na celou délku,
  • konstrukce škrabadla musí být stabilní a pevná (velmi často kočky odrazuje nestabilní a kymácející se škrabadlo).

Velmi často se setkávám s názory lidí, kteří tvrdí, že koupili škrabadlo a kočka ho ignoruje. Ujišťuji, že z 99 % tato škrabadla nesplňují výše uvedené základní zásady nebo je škrabadlo umístěno na nevhodném místě, což je většinou důležitější než samotné parametry škrabadla.